Archyvas

AB „Lietuvos geležinkeliai" jau yra paruošę paraiškų projektus 2014–2020 metų Europos Sąjungos paramai gauti. Atsižvelgus į tai, kad antrasis Europos infrastruktūros tinklų programos (EITP) šaukimas dar net nėra paskelbtas, šiuo metu vyksta jų tobulinimo ir derinimo darbai. Bendrovė yra pasiruošusi bendradarbiauti ir atvirai teikti visą su paraiškomis susijusią informaciją Lietuvos Respublikos Prezidentei bei jos patarėjams.

Pirmuoju šaukimu buvo patenkinta 62,4 proc. „Lietuvos geležinkelių" „Rail Baltica" projektui prašytos sumos. Šiame šaukime neskirtas finansavimas tik eismo valdymo sistemai ERTMS (The European Railway Traffic Management Systems) diegti ruože nuo Lietuvos ir Lenkijos sienos iki Kauno, kadangi ES mastu tam buvo numatytas labai mažas limitas. Europos Komisija pati pasiūlė pakartoti paraiškos teikimą antrajame šaukime, kadangi tuomet ERTMS diegimui Europos valstybėms bus skiriamas didesnis finansavimas.

Pirmame šaukime 100 proc. buvo patenkinta Lietuvos paraiška, teikta kartu su bendra Lietuvos, Latvijos ir Estijos įmone RB Rail A.S.

Iš EITP lėšų pirmame etape nebuvo skirtas finansavimas plačiosios vėžės linijoms elektrifikuoti. Europos Komisijos nuomone, šie darbai EITP prioritetuose turi mažesnį reitingą ir juos rekomenduojama finansuoti iš Sanglaudos fondo. Šio finansavimo neskyrimas niekaip nesusijęs su paraiškų kokybe. Pavyzdžiui, Innovations and Networks Executive Agency atliktame Kenos – Naujoji Vilnia ruožo elektrifikavimo vertinime paraiška visais aspektais įvertinta gerai, o finansavimo nerekomenduojama skirti tik dėl EITP lėšų limito.

Svarbu ir tai, kad pirmame šaukime, pagal EITP komiteto informaciją, ES valstybės tinkamų paraiškų iš viso pateikė 32,6 mlrd. EUR sumai, tačiau dėl numatyto lėšų limito finansavimas skirtas tik maždaug 40 proc. jų.

Bendrovei „Lietuvos geležinkeliai" Europos Sąjungos parama yra ypatingai svarbi vykdomiems infrastruktūros modernizavimo darbams tęsti, todėl yra dedamos visos įmanomos pastangos, kad šios lėšos būtų gautos.

Atnaujinta 2015-08-28