Archyvas

Šiemet Lietuvos geležinkeliai, viena svarbiausių šalies transporto sistemų, mini dvi sukaktis. Geležinkeliams Lietuvoje – jau 155-eri, o Nepriklausomiems Lietuvos geležinkeliams – 95-eri. Rugpjūčio 30 dieną AB „Lietuvos geležinkeliai" darbuotojai ir jų šeimų nariai Ignalinoje švęs ilgametes tradicijas turinčią profesinę Geležinkelininkų dieną. Jos metu geriausiems šalies geležinkelininkams bus teikiamos atminimo dovanos, vyks įvairios sporto varžybos, koncertinė programa.

1859-ųjų vasarą Lietuvos teritorijoje netoli Vilniaus buvo pakloti pirmieji bėgiai geležinkelių trakto Sankt Peterburgas–Varšuva atkarpoje. Lietuvos geležinkelių pradžią nuo pirmųjų pasaulio geležinkelio žingsnių skiria vos 34 metai (1825 m. Anglijoje pagamintas pirmasis garvežys įveikė neilgą Darlingtono-Stoktono trasą). Tiesiant pirmąjį geležinkelį Lietuvoje buvo pastatyta daug inžinierinių statinių. Didžiausi buvo Kauno ir Panerių tuneliai.

1919 metų liepos pradžioje karinė vokiečių geležinkelių vadovybė perdavė Lietuvai pirmuosius geležinkelių ruožus, stotis, o liepos 6-ąją iš Kaišiadorių į Radviliškį atvyko pirmasis lietuviškas traukinys. Todėl šiemet minima ir 95 metų Nepriklausomų Lietuvos geležinkelių sukaktis.

Perduoti geležinkeliai buvo nualinti, Lietuvos geležinkeliams tuomet priklausė 943 km kelių, o riedmenų ūkį tesudarė iš vokiečių išnuomoti 6 garvežiai, 15 keleivinių ir 57 prekiniai vagonai.

Šiuo metu „Lietuvos geležinkeliai" yra didžiausia Lietuvos transporto sektoriaus įmonė. Bendrovėje ir jos antrinėse įmonėse dirba apie 12 tūkst. darbuotojų. Bendrovė sukuria maždaug 1,3 proc. šalies BVP ir yra viena didžiausių mokesčių mokėtojų Lietuvoje. „Lietuvos geležinkeliai" kasmet gauna daugiau nei 1,5 milijardo litų pajamų, du trečdalius jų – iš užsienio klientų.

Bendrovė dabar valdo riedmenų parką, kuriame yra 57 keleiviniai traukiniai ir 86 vagonai, 254 prekiniai ir manevriniai lokomotyvai bei net 9048 vagonai įvairiems krovinių tipams. Šiais metais infrastruktūrai modernizuoti, riedmenims įsigyti ir šiuolaikinėms technologijoms diegti bus panaudota daugiau nei 1,7 mlrd. litų investicijų. Anksčiau tokio masto investiciniams projektams reikėdavo maždaug 3 metų.

Atnaujinta 2014-08-29