Archyvas

AB „Lietuvos geležinkeliai" vystys šaudyklinių traukinių terminalų infrastruktūrą

AB „Lietuvos geležinkeliai"  džiugina po krizės sparčiai atsigavusios konteinerių perkrovimo apimtys Klaipėdos uosto konteinerių terminaluose - 2011 metais buvo viršytos iki tol rekordinių 2008 metų apimtys ir perkrauta daugiau nei 382 tūkst. TEU.

 

 

Kartu tenka apgailestauti, kad ir taip riboti Klaipėdos uosto ir ten esančių konteinerinių terminalų pajėgumai išvežti krovinius geležinkeliais buvo vystomi  ypač vangiai. Šiuo metu  vos kiek daugiau nei 20 procentų nuo visų uoste perkrautų konteinerių išvežama geležinkelių transportu. Tuo tarpu puspriekabių, kuriomis atkeliauja dar daugiau krovinių, neišvežama apskritai. Statistika rodo esamos infrastruktūros nepakankamumą -  augant perkrovimo apimtims Klaipėdos uosto terminaluose geležinkeliais išvežamų konteinerių dalis turi tendenciją mažėti.

Klaipėdos uostas prognozuoja didelį konteinerių perkrovimo apimčių augimą. Vienas iš Klaipėdoje esančių terminalų „Smeltė", skelbia iki 2022 m. perkopsiantis 1 mln. TEU perkrovimo apimčių per metus ribą.

Prognuozuojama, kad, neinvestuojant į infrastruktūros plėtrą, geležinkeliais išvežamų konteinerių dalis tik mažės. Didėjant krovinių, išvežamų sunkvežimiais, dar labiau daugės sunkiasvorio transporto Lietuvos keliuose,  taip didinant sunkvežimių keliamą neigiamą poveikį aplinkai, t.y. triukšmas, tarša, kamščiai, šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimas, avaringumas, kelio dangos gadinimas ir t.t. Prognuozuotina, kad tokia eiga paaštrins jau dabar įtemtą situaciją pasienyje dėl dar labiau išaugsiančių eilių.

Bendrovė „Lietuvos geležinkeliai" vystydama šį  projektą, atsižvelgia ir į Europos Sąjungos „Baltojoje knygoje" knygoje numatytas normas, kad jau iki 2030 m. 30 proc. daugiau  kaip 300 km. keliais vežamų krovinių turėtų būti gabenama kitų rūšių – geležinkelių arba vandens -  transportu, o iki 2050 m. šis skaičius turėtų viršyti 50 proc.

Dėl ilgalaikių infrastruktūrinių ir to pasekmės - organizacinių netobulumų, AB „Lietuvos geležinkeliai" nusprendė imtis konteinerinių sausumos terminalų projekto šalia „Draugystės" geležinkelio stoties. Tokie sausumos terminalai leis įvesti tikrąją šaudyklinių traukinių koncepciją, t.y. kai konteinerinis sąstatas kursuoja iš taško A į tašką B. Tai leis nuo 48 val. iki 8-10 val. sumažinti konteinerių išgabenimo iš uosto laiką. Taip bus taupomas klientų laikas ir kelis kartus efektyviau išnaudojamas turimas vagonų parkas.

Terminalai bus vystomi trimis etapais. Pirmą terminalą įrengs UAB "VPA Logistics" savo teritorijoje, esančioje šalia „Draugystės" geležinkelio stoties. Dėl bendradarbiavimo įgyvendinant šį projektą šiandien pasirašoma bendradarbiavimo sutartis.  Antro etapo metu terminalas bus vystomas pietinėje AB „Lietuvos geležinkeliai" teritorijoje, vietoj esamų priešgaisrinių tvenkinių. Trečiu etapu -  šiaurinėje teritorijoje, parengus detalųjį planą.

Atnaujinta 2014-03-13